Z ostatniej chwili   Nowości   Strona główna  
Menu
Biblioteka Centrum Badań Kosmicznych PAN | Kosmiczny Przegląd Prasy


Kosmiczny Przegląd Prasy

made by Paweł Z. Grochowalski


.

    Czym jest Kosmiczny Przegląd Prasy?

    Jest przeglądem prasy codziennej oraz portali internetowych ogólnych i specjalistycznych, poświęconych badaniu kosmosu. Na ogół informacje te obejmują (w układzie alfabetycznym): astrobiologię, astrofizykę, astronomię, fizykę (ze szczególnym uwzględnieniem fizyki plazmy), geodezję, geofizykę, inżynierię satelitarną, optykę, robotykę i nauki pokrewne. Oprócz tego pojawiają się informacje nt. życia naukowego w Polsce, z naciskiem na nauki ścisłe i nauki o Ziemi.

    Poza częścią główną z publikacjami w języku polskim i języku angielskim, dodatkowo zamieszczane są "Ciekawostki", gdzie znajdują się informacje "nieco mniej" naukowe, ale mogące zainteresować czytelników, poświęcone m.in. awionice, nowinkom technicznym, bądź wydarzeniom z pogranicza nauki.

    Ostatnio dodawane są także dwa działy, czyli "Praktyki, praca, staże, studia doktoranckie, stypendia zagraniczne" oraz "Seminaria, wykłady, odczyty, debaty, konferencje, sympozja, pikniki naukowe, festiwale", aby wyróżnić ten typ wiadomości ze względu na osoby potencjalnie zainteresowane takimi wydarzeniami odbywającymi się w CBK PAN, CAMK czy w innych instytucjach naukowych w Polsce, które zgłoszą tego typu wydarzenia do mnie.

    W miarę potrzeb istnieje możliwość dodawania kolejnych działów, np. o stażach, pracy czy praktykach w instytucjach zajmujących się badaniem kosmosu lub o działalności studenckich kół naukowych.

    Jak często się ukazuje?

    "Przegląd Prasy" - gdyż tak nazywał się na samym początku - pojawił się we wrześniu 2008 r. jako pomysł dyrektora d/s naukowych CBK PAN pani prof. Barbary Popielawskiej i zawierał do 10 publikacji. Początkowo służył zaznajomieniu wąskiego grona osób (mających kontakt z mediami) z najnowszymi wydarzeniami dotyczącymi kosmosu, które potencjalnie mogłyby zainteresować dziennikarzy. W krótkim czasie rozrósł się i zaczął służyć wszystkim pracownikom CBK PAN. Następnie przez jakiś czas był dostępny przez intranet - wewnętrzną sieć Centrum, a nawet przez kilka miesięcy pojawiał się na stronie Biblioteki CBK PAN. W listopadzie 2009 został zawieszony na ok. 2 tygodnie. Powrócił jako "Mini Przegląd Prasy" i przyjął obecną formę - listy artykułów wysyłanej mailem na skrzynki pocztowe. W międzyczasie zaczął "przyrastać". Z początkowych 30-40 artykułów zrobiło się szybko ponad 100, wobec czego nazwa przeglądu stała się w pewnym momencie nieadekwatna do jego zawartości. Dlatego 21 czerwca 2011 roku po raz pierwszy została użyta nazwa "Kosmiczny Przegląd Prasy".

    "Przegląd" wykonywany jest codziennie - od poniedziałku do piątku (pod warunkiem, że jestem w pracy). Informacje z soboty i niedzieli ukazują się w wydaniu poniedziałkowym. Natomiast informacje z innych dni wolnych pojawiają się w pierwszym dniu roboczym. W przypadku mojej dłuższej nieobecności, informacje są uzupełniane - w miarę możliwości - w pierwszym wydaniu po powrocie do pracy.

    Do kogo "Przegląd" jest skierowany?

    W tej chwili z "Przeglądu" korzysta ponad 400 osób w kraju i są to głównie pracownicy naukowi, studenci i członkowie kół naukowych (przede wszystkim kierunków ścisłych czy technicznych), praktykanci oraz amatorzy, który żywo interesują się badaniem kosmosu. "Przegląd" dociera także do dziennikarzy i redaktorów portali internetowych zajmujących się kosmosem.

    Czemu służy ten "Przegląd"?

    Przede wszystkim jest źródłem informowania o najnowszych wydarzeniach dotyczących kosmosu. Można traktować go jako narzędzie pomocnicze, do którego zagląda się w wolnym czasie po to, aby szybko znaleźć ciekawe informacje i zaoszczędzić w ten sposób czas. Jest także "sygnałem" o tym, co dzieje się w dziedzinach związanych z szeroko rozumianym kosmosem.

    Poza tym "Przegląd" może być doskonałym narzędziem dla osób zajmujących się popularyzacją wiedzy, gdyż pozwala zorientować się, jak wiedza naukowa dotycząca kosmosu propagowana jest przez dziennikarzy i jaki jest jej odbiór społeczny.

    "Przegląd" w ramach działów (główny, seminaria, ciekawostki) nie jest podzielony tematycznie. Wykonanie go w formie listy publikacji zajmuje od 2 do 3 godzin codziennie. Podział tematyczny ułatwiłby jego czytanie, ale równocześnie wydłużyłby czas jego tworzenia.

    Staram się, aby "przegląd" nie przekraczał 99 artykułów w części głównej - na ogół osiąga ok. 90 artykułów. Jedynie przeglądy łączone (poniedziałkowe lub pierwszy przegląd po mojej dłuższej nieobecności w pracy) mogą być nieco dłuższe.

    Co zrobić, aby otrzymywać "Kosmiczny Przegląd Prasy"?

    Gdyby zechcieli Państwo dopisać się do listy dystrybucyjnej "Przeglądu", to prosiłbym o napisanie do mnie maila na adres: biblio@cbk.waw.pl z krótkim komunikatem: "jestem zainteresowany/na dopisaniem do przeglądu". I ewentualnie podanie informacji, czym się Państwo zajmują, np.: pracownik naukowy, student, dziennikarz, astronom amator, itp. Umożliwi mi to zgrupowanie list dystrybucyjnych według określonych kategorii, co bywa pomocne, kiedy trzeba przesłać specjalną wiadomość do konkretnej grupy odbiorców

    Wypisanie się z listy dystrybucyjnej jest równie łatwe. Wystarczy napisać: "proszę mnie skreślić z listy".

    Gdyby jednak nie byli Państwo zainteresowany otrzymywaniem "Przeglądu", ale byli zainteresowany tym, co dzieje się w CBK PAN, to zapraszam na stronę główną CBK PAN oraz na facebooka CBK PAN.

    Współpraca przy tworzeniu "Kosmicznego Przeglądu Prasy"

    Kosmiczny Przegląd Prasy nie jest formą zamkniętą. Od swojego powstania ciągle ewoluuje i dostosowuje się do potrzeb odbiorców. Gdyby ktoś chciał przesyłać informacje o ważnych wydarzeniach dotyczących kosmosu, np. seminariach, konkursach, informacjach o pracy, stażach, praktykach, działalności studenckich kół naukowych, itp., to chętnie zamieszczę je w "Przeglądzie".

    Paweł Zbigniew Grochowalski
    Kierownik Biblioteki CBK PAN

    "Kosmiczny Przegląd Prasy" może pomóc w śledzeniu niemal wszystkich najważniejszych informacji dotyczących kosmosu. Wszystkich i tak nikt nie byłby w stanie przeczytać ;-)

.

    Przykładowy "Kosmiczny Przegląd Prasy" (z dn. 06.06.2012)

      Temat specjalny: Polska w ESA

21 czerwca 2011

Dziś po raz pierwszy została użyta nazwa "Kosmiczny Przegląd Prasy". Od czasu powstania we wrześniu 2008 roku "Przegląd" rozrósł się. Pojawił się dział: "Ciekawostki". Aktualnie "przegląd" w postaci listy publikacji wraz z linkami do nich jest rozsyłany jedynie w postaci maila.

9 marca 2011

  • Termin "Naukowy Przegląd Prasy" (dotyczy przeglądu z sprzed roku 2011) odnosił się do wszelkich publikacji obejmujących szeroko rozumianą naukę, które można znaleźć w prasie codziennej w działach naukowych (Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita, Dziennik i Polska Time) oraz na informacyjnych portalach internetowych ogólnych lub tematycznych, zarówno polskich, jak i zagranicznych.
  • Przegląd Prasy będzie robiony w miarę możliwości codziennie (oprócz weekendów, świąt i sytuacji losowych) i będzie obejmował 7 ostatnich "dni", od najnowszych do najstarszych. Przez "dzień" należy rozumieć wykaz wiadomości z datą na górze takiego wykazu, która w zależności od sytuacji będzie obejmowała okres jednego lub kilku dni, np. weekendu, okresu świątecznego itp.
  • Przegląd Prasy będzie się ukazywał między godz. 10:00 a 12:00. Wcześniej można będzie znaleźć go w uboższej formie w zakładce Pobierz

4 listopada 2009

Z przykrością zawiadamiam, "Naukowy" Przegląd Prasy został zawieszony na czas nieokreślony.

3 listopada 2009

  1. Wzór na przeżycie - Gazeta Wyborcza
  2. Internet konserwuje sędziwy mózg - Gazeta Wyborcza
  3. Polskie Noble przyznane - Rzeczpospolita
  4. Satelita pomoże badać bilans wodny na Ziemi - Rzeczpospolita
  5. Negatywne myślenie poprawia pamięć - Dziennik.pl
  6. Nadzorca kodu - Interia.pl
  7. Pomorze zabiega o elektrownię jądrową w Żarnowcu - Onet.pl
  8. Nowa polska moda - na parki technologiczne - Onet.pl
  9. Niezwykłe badania NASA; napromieniują ssaki - Onet.pl
  10. Najdalsza gromada galaktyk - Astro News
  11. GigaGalaxy Zoom: mgławica Laguna - Kosmonauta.net
  12. Cassini: źródło energii jowiszowych strumieni atmosferycznych - Kosmonauta.net
  13. Wnętrze Saturna rotuje szybciej niż sądzono! - Kosmonauta.net
  14. Mars Express: Daedalia Planitia okiem HRCS - Kosmonauta.net
  15. Mniejsze ryzyko zderzenia z planetoidą Apophis? - Kosmonauta.net
  16. Cassini: Zabarwienie powierzchni księżyców układu Saturna - Kosmonauta.net
  17. Taking the Plunge: Cassini Soars by Enceladus - NASA
  18. NASA and X Prize Announce Winners of Lunar Lander Challenge - NASA
  19. Two new ESA satellites successfully lofted into orbit - ESA Portal
  20. Spin Your Thesis! 2010 call for proposals - ESA Portal
  21. Rosetta's third Earth swingby - SCI ESA
  22. Kilimanjaro snow may vanish in 20 years - Cosmos Magazine
  23. New probe to help predict extreme weather - Cosmos Magazine
  24. Telescope glitch could delay discovery of alien Earths - New Scientist
  25. Cassini makes deepest dive yet into Saturn moon's jets - New Scientist
  26. Signs of alien worlds from long ago and far, far away - New Scientist
  27. Long-range Taser raises fears of shock and injury - New Scientist
  28. Atmospheric 'tides' trigger landslides at night - New Scientist
  29. GPS satellite beset by permanent signal problem - Spaceflight Now
  30. Probe to monitor impact of climate change - Euronews
  31. Solar winds triggered by magnetic fields - UCL News (University College London)
  32. Let's go sailing on lakes of Titan! - Scientific American
  33. Cosmic rays traced to centers of star birth - Science News
  34. Nasa space map uses quasars to guide GPS satnavs - Telegraph
  35. Saturn's Equinox Leaves Rings in Long, Cold Night - Space.com
  36. Giant Crack in Africa Will Create a New Ocean - Live Science
  37. The melting snows of Kilimanjaro - Nature
  38. High-temperature superconductor goes super thin - Physics World
  39. Naming the exoplanets - Physics World
  40. The Long-Lost Siblings of the Sun - Scientific American
  41. Primitive Particles - Astrobiology Magazine
  42. Don’t forget the robots - The Space Review
  43. Boring but important policy developments - The Space Review

2 listopada 2009

  1. Neurony czasu - Gazeta Wyborcza
  2. Scenariusz dla klimatu - Rzeczpospolita
  3. Sukces Polaków na Międzynarodowej Olimpiadzie Astronomicznej - Onet.pl
  4. Podnoszenie się poziomu morza zagraża mieszkańcom Australii - Onet.pl
  5. Microsoft rozpoczyna prace nad Windows 8 - Interia.pl
  6. Koniec świata 2012 - Wprost
  7. Podglądanie przez ściany - Wprost
  8. Niebo w pierwszym tygodniu listopada 2009 - Astro News
  9. Czy Phoenix się odezwie? - Kosmonauta.net
  10. HTV-1 opuszcza Międzynarodową Stację Kosmiczną - Kosmonauta.net
  11. Exoplanet House of Horrors - NASA
  12. A Mars Rover Named "Curiosity" - Science NASA
  13. Two new ESA satellites successfully lofted into orbit - ESA Portal
  14. Watch on Euronews: Studying the seas - ESA Portal
  15. Another dual launch for Ariane 5 - ESA Portal
  16. Voices of long-dead stars haunt the galaxy - New Scientist
  17. Controversy erupts over mock lunar lander contest - New Scientist
  18. History-making Japanese space mission ends in flames - Spaceflight Now
  19. Earth-watching satellite launched on watery mission - Spaceflight Now
  20. HTV cargo ship departs International Space Station - Spaceflight Now
  21. Is Fermi Seeing Dark Matter? - Sky and Telescope
  22. Rocket Men - Newsweek.com
  23. NASA: Test Rocket Damage Caused by Parachute Failure - Space.com
  24. 3,000 Images Combine for Stunning Milky Way Portrait - Space.com
  25. Huge Explosion Was Biggest Space Rock to Strike Earth Since 1994 - Space.com
  26. Permanent Arctic Ice Nearly Gone - Live Science
  27. 7 Things to Know About Windows 7 - Live Science
  28. Intelsat Secures ProtoStar-1 in Hotly Contested Auction - Space News
  29. U.S. Air Force Studying Wider Use of MDA Radars for Space Tracking - Space News
  30. Raytheon To Flight-Qualify Experimental Missile Warning Payload - Space News
  31. European water mission lifts off - BBC.com
  32. Stealth-Mode Wind Turbines - Technology Review
  33. Planet hunt delayed - Nature
  34. Science Weekly: The money behind science - Guardian
  35. Little X-Plane Pushes Bottom Edge of the Envelope - Wired.com
  36. Ride Waves and Explore Depths in a Scubacraft - Wired.com
  37. Fantastic Voyage - Astrobiology Magazine
  38. A New Wrinkle in Ancient Ocean Chemistry - Astrobiology Magazine
  39. Another Halloween Flies By - JPL NASA
  40. Amnesia-Like Behavior Returns on Spirit - JPL NASA

30 października 2009

  1. Błysk na końcu świata - Gazeta Wyborcza
  2. Słynny specjalista od klonowania skazany - Gazeta Wyborcza
  3. Zobaczyli światło sprzed 13 miliardów lat - Dziennik.pl
  4. Propozycja KE: ograniczenie emisji CO2 przez samochody dostawcze - Onet.pl
  5. "Trwają rozbłyski" na Słońcu. Pojawiły się plamy - Onet.pl
  6. Naukowcy: niepojęta liczba wszechświatów - Onet.pl
  7. Gigantyczna fala może uderzyć w Izrael - Onet.pl
  8. Europarlament niełaskawy dla internautów - Interia.pl
  9. Udana misja Ariane 5 / NSS-12 & THOR 6 - Kosmonauta.net
  10. Ludzkie ślady na Księżycu - Apollo 17 okiem LRO - Kosmonauta.net
  11. Will Russian spaceships go nuclear? - New Scientist
  12. Plan to protect polar bears' icy habitat - New Scientist
  13. China outperforms US on green issues - New Scientist
  14. Opening the lid on a cosmic jewel box - Astronomy Now
  15. Distant GRB blueprint of early Universe - Astronomy Now
  16. Fermi caps first year with glimpse of space-time - Astronomy Now
  17. New Celestial Map Gives Directions for GPS - NASA
  18. Soil moisture and ocean salinity satellite ready for launch - NERC
  19. NASA's Ares Flies; Commercial Falcon Follows - Discovery Channel
  20. Requested Falcon 9 Range Date Has Conflict - Space News
  21. Ariane 5 Lofts Two Telecom Satellites - Space News
  22. Wrapping Solar Cells around an Optical Fiber - Technology Review
  23. Did Ancient Earth Go Nuclear? - Science Now
  24. Helium atoms get the ride of their life - Physics World
  25. Dark-matter paper raises questions over data sharing - Physics World
  26. Multiyear Arctic ice is effectively gone: expert - Reuters
  27. ‘Impossible’ Device Could Propel Flying Cars, Stealth Missiles - Wired.com
  28. Hubble Captures Sparkling ‘Jewel Box’ Star Cluster - Wired.com

27-28 października 2009

  1. Twórczość bliska szaleństwa - Gazeta Wyborcza
  2. Chcę drogiej benzyny! - Gazeta Wyborcza
  3. Najbardziej bezproduktywny dzień w roku - Gazeta Wyborcza
  4. Świat ulepszony cyfrowo - Rzeczpospolita
  5. Masz problem? Idź spać - Rzeczpospolita
  6. Meteoryt na łotewskiej łące - Rzeczpospolita
  7. Wielka mistyfikacja zamiast meteorytu - Dziennik.pl
  8. Lord Stern: Możemy ocalić naszą planetę, zostając wegetarianami - Polska Times
  9. Ołowiana epoka - Wiedza i Życie/Onet.pl
  10. Ilość tlenu w atmosferze blisko związana z ewolucją zwierząt - Onet.pl
  11. 40 mld euro na innowacyjność - Onet.pl
  12. Siedmiolatek nazwał swoja asteroidę - Onet.pl
  13. 100 milionów lat temu żyły "jednorożce" - Onet.pl
  14. Prof. Eberhardt laureatem nagrody im. Glogera - Onet.pl
  15. Coraz więcej niepełnosprawnych uczy się na studiach wyższych - Onet.pl
  16. Promieniowanie kosmiczne wpływa na wzrost drzew - WP.pl
  17. Internet żegna się z monopolem alfabetu łacińskiego - Interia.pl
  18. Taksówką bez kierowcy na londyńskie Heathrow - Newsweek.pl
  19. Związani bluszczem (absolwenci amerykańskich uniwersytetów) - Polityka
  20. The Sun's Sneaky Variability - Science NASA
  21. Cosmic rays speed up tree growth - Cosmos Magazine
  22. Earthquake tool can monitor hurricanes - Cosmos Magazine
  23. Monster supernovae may explain galaxy's mystery haze - New Scientist
  24. Asteroid blast reveals holes in Earth's defences - New Scientist
  25. Contenders square up in battle of the lunar landers - New Scientist
  26. Space debris threat to future launches - New Scientist
  27. Solar superpower: Should Europe run on Sahara sun? - New Scientist
  28. MESSENGER gets closest look at solar flare - Astronomy Now
  29. How To See a Black Hole - Sky & Telescope
  30. Robot Armada Might Scale New Worlds - NASA
  31. NASA's Fermi Telescope Celebrates First Year of Gamma-Ray Science - NASA
  32. Pseudo Black Hole Created in Lab - Live Science
  33. Mars Caves Might Protect Microbes (or Astronauts) - Live Science
  34. Volcanic Eruptions Caused Ancient Warming And Cooling - Live Science
  35. 'Smart Grid' Gets $3.4 Billion Jolt - Live Science
  36. TopTenREVIEWS Acquires Space.com, LiveScience and Newsarama - Live Science
  37. Ball Joins Thales Alenia Space's Iridium Next Team - Space News
  38. "Comets Didn't Wipe out Sabertooths, Early Americans? - National Geographic
  39. Australia coastal living at risk - BBC.com
  40. Climate map shows human impacts - BBC.com
  41. Dark energy rips cosmos and agencies - Nature
  42. US physicists propose astrophysics goals - Nature
  43. University tightens oversight of sensitive research - Nature
  44. Plasmons shine a light on catalysis - Physics World
  45. Laser recreates X-rays emitted by a black hole - Physics World
  46. Silence! The Last of the Giant Radio Telescopes Is Listening to the Universe - Wired.com
  47. Volcanoes Set the Stage for an Ice Age - Astrobiology Magazine
  48. Robot Armada Might Scale New Worlds - JPL NASA
  49. Europe Cuts Galileo Sats Order - Aviation Week
  50. White House Nuclear Weapons Goals. Analyzed - Aviation Week

22-23 października 2009

  1. "Pokonaliśmy barierę światła!". Sensacyjne odkrycie? - Onet.pl
  2. Oddano do użytku statek do poszukiwania "palnego lodu" - Onet.pl
  3. Stacja sejsmologiczna na Evereście - Onet.pl
  4. Lód na Antarktydzie topnieje wolniej niż sądzono - Onet.pl
  5. Rusza satelitarny monitoring lasów - Onet.pl
  6. Zaskakujące odkrycie ws. efektu cieplarnianego - Onet.pl
  7. Izrael wybuduje drugie jezioro Genezaret? - Onet.pl
  8. Znamy przepis na geniusza - Rzeczpospolita
  9. Gwałt na Jangcy - Rzeczpospolita
  10. Kolonizacja Wenus w Kosmicznych Wyzwaniach - Interia.pl
  11. NASA przeszacowała tempo topnienia - Interia.pl
  12. Kieszonkowa czarna dziura - WP.pl
  13. ASTROFIZYKA: Czarne, lecz nie dziury - Świat Nauki
  14. TAJEMNICE WSZECHŚWIATA - Wiedza i Życie, Numer Specjalny 5/2009
  15. Rzut oka w sąsiedztwo - Astro News
  16. Publikacja Raportu Komisji Augustine - Kosmonauta.net
  17. Problemy programu Mars Science Laboratory - Kosmonauta.net
  18. Nie ma pieniędzy na Altaira? Studia nad Jupiterami (DIRECT)? - Kosmonauta.net
  19. Testy silników Falcona 9 - Kosmonauta.net
  20. Galaxy Cluster Smashes Distance Record - NASA
  21. Final look at ESA’s SMOS and Proba-2 satellites - ESA Portal
  22. Sixth European Space Weather Week - SCI ESA
  23. Did Dryas comet really kill off mammoth? - Cosmos Magazine
  24. Jupiter shift pelted inner planets with asteroids - Cosmos Magazine
  25. White House panel sees little point to new NASA rocket - New Scientist
  26. Found: first 'skylight' on the moon - New Scientist
  27. Laser microscope aims to uncover alien life - New Scientist
  28. Jeff Greason: NASA must invest in human space flight - New Scientist
  29. What's the point of a fake 500-day Mars mission? - New Scientist
  30. Sun's rain could explain why corona heat is insane - New Scientist
  31. Rethinking relativity: Is time out of joint? - New Scientist
  32. Subterranean microbes revive tired old gas fields - New Scientist
  33. Timewarp: How your brain creates the fourth dimension - New Scientist
  34. Augustine panel submits final report on spaceflight options - Spaceflight Now
  35. Life's ingredients found around exoplanet - Astronomy Now
  36. Get ready for a Galilean experience! - Astronomy Now
  37. Stopping For Gas on the Way to the Moon - Technology Review
  38. HAIFunding Issue Throws GMES Continuity Plan in Doubt - Space News
  39. Strategic Space Symposium Panel to Gather Input on Operationally Responsive Space - Space Foundation
  40. New Rocket Fuel Mixes Ice and Metal - Space.com
  41. Robots Win $750,000 Digging Fake Moon Dirt - Space.com
  42. "Maple-Copter!" - Robotic Craft Mimics Falling Maple Seed - Live Science
  43. Pollution Turns Leaves Magnetic - Live Science
  44. World Not Ending in 2012, Says NASA - Discovery Channel
  45. Controversial Moon Origin Theory Rewrites History - Discovery Channel
  46. NEW ROBOT PICTURES: Best Moon-Digging Rovers Named - National Geographic
  47. Panel supports commercial space - BBC.com
  48. Adding muscle to European human space exploration - BBC.com
  49. Brussels concedes to European Research Council reform - Nature
  50. Probe uncovers Mercury's youthful secret - Nature
  51. Climate: Counting carbon in the Amazon - Nature
  52. How leaves could monitor pollution - Science News
  53. Astronomy on a budget - Cosmic Diary
  54. Space hopper - Economist
  55. I am become Death, destroyer of worlds - Economist
  56. Probe uncovers Mercury's youthful secret - Scientific American
  57. Human Spaceflight Ball in Obama’s Court - Wired.com
  58. Huge CCD Could Give Real-Time View of Dark Energy Hunt - Wired.com
  59. Farthest Galaxy Cluster Ever Detected - Wired.com
  60. Building Planet Earth - Astrobiology Magazine
  61. Ocean Acidifcation, Climate's Step Sister - Astrobiology Magazine

21 października 2009

  1. Kierowco, Wielki Brat czuwa - Rzeczpospolita
  2. iPhone jako GPS? Czemu nie - Dziennik.pl
  3. Poznań dni książki naukowej - Polska Times
  4. Naukowcy projektują budynki ewakuacyjne na wypadek tsunami - Onet.pl
  5. Październikowy rekord zimna w Niemczech - Onet.pl
  6. Pracownik NASA szpiegiem - Interia.pl
  7. Ranking wolności prasy - Newsweek.pl
  8. Niebo w czwartym tygodniu października 2009 - Astro News
  9. Maksimum Orionidów... - Astro News
  10. HD 209458b - wykryto związki organiczne w atmosferze - Kosmonauta.net
  11. MRO obserwuje erozję kraterów marsjańskich - Kosmonauta.net
  12. Nowe kratery na Księżycu - Kosmonauta.net
  13. Noc spadających gwiazd - jutro maksimum Orionidów - Kosmonauta.net
  14. Astronomers do it Again: Find Organic Molecules Around Gas Planet - NASA
  15. Ares I-X Secured at the Launch Pad - NASA
  16. Last visit home for ESA’s comet chaser - ESA Portal
  17. Volunteers wanted for simulated 520-day Mars mission - ESA Portal
  18. Astronomy: a prequel to space flight - Russian Space Web
  19. Rocketry before the 20th century - Russian Space Web
  20. Lasers simulate black hole in the lab - Cosmos Magazine
  21. Jupiter shift pelted inner planets with asteroids - Cosmos Magazine
  22. High-stakes test looms for space shuttle successor - New Scientist
  23. The Night Sky This Week: 16 – 31 October 2009 - Astronomy Now
  24. LCROSS captures all phases of Centaur impact - Astronomy Now
  25. Astronomers do it Again: Find Organic Molecules Around Gas Planet - JPL NASA
  26. Europe's Galileo project gains ground - Nature
  27. Moon scientist arrested on spy charges - Nature
  28. WhiteKnightTwo could air drop Dream Chaser prototype - Flight Global
  29. NASA Satellite Laser Marks Two Billion 'Served' - Reuters
  30. Mysterious Patches of Color Mapped on Saturn's Moons - Live Science
  31. NASA Scientist Accused of Selling Secrets - Discovery Channel
  32. High hopes for Russia's nanotech firms - Nature
  33. Europe's Galileo project gains ground - Nature
  34. String theorist takes over from Hawking - Physics World
  35. Space agencies, Google seek ways to save forests - Reuters
  36. Galileo and the International Year of Astronomy - Scientific American
  37. An Astronomer's Astronomer: Kepler's Revolutionary Achievements in 1609 Rival Galileo's - Scientific American
  38. Oases for Life on the Mid-Caymen Rise - Astrobiology Magazine


© Michał Sawicki & Paweł Grochowalski


Jesteś gościem:

Licznik wstawiony 21 października 2009



CBK, PAN © 2007