.
Czym jest Kosmiczny Przegląd Prasy?
Jest przeglądem prasy codziennej oraz portali internetowych ogólnych i specjalistycznych, poświęconych badaniu kosmosu. Na ogół informacje te obejmują (w układzie alfabetycznym): astrobiologię, astrofizykę, astronomię, fizykę (ze szczególnym uwzględnieniem fizyki plazmy), geodezję, geofizykę, inżynierię satelitarną, optykę, robotykę i nauki pokrewne. Oprócz tego pojawiają się informacje nt. życia naukowego w Polsce, z naciskiem na nauki ścisłe i nauki o Ziemi.
Poza częścią główną z publikacjami w języku polskim i języku angielskim, dodatkowo zamieszczane są "Ciekawostki", gdzie znajdują się informacje "nieco mniej" naukowe, ale mogące zainteresować czytelników, poświęcone m.in. awionice, nowinkom technicznym, bądź wydarzeniom z pogranicza nauki.
Ostatnio dodawane są także dwa działy, czyli "Praktyki, praca, staże, studia doktoranckie, stypendia zagraniczne" oraz "Seminaria, wykłady, odczyty, debaty, konferencje, sympozja, pikniki naukowe, festiwale", aby wyróżnić ten typ wiadomości ze względu na osoby potencjalnie zainteresowane takimi wydarzeniami odbywającymi się w CBK PAN, CAMK czy w innych instytucjach naukowych w Polsce, które zgłoszą tego typu wydarzenia do mnie.
W miarę potrzeb istnieje możliwość dodawania kolejnych działów, np. o stażach, pracy czy praktykach w instytucjach zajmujących się badaniem kosmosu lub o działalności studenckich kół naukowych.
Jak często się ukazuje?
"Przegląd Prasy" - gdyż tak nazywał się na samym początku - pojawił się we wrześniu 2008 r. jako pomysł dyrektora d/s naukowych CBK PAN pani prof. Barbary Popielawskiej i zawierał do 10 publikacji. Początkowo służył zaznajomieniu wąskiego grona osób (mających kontakt z mediami) z najnowszymi wydarzeniami dotyczącymi kosmosu, które potencjalnie mogłyby zainteresować dziennikarzy. W krótkim czasie rozrósł się i zaczął służyć wszystkim pracownikom CBK PAN. Następnie przez jakiś czas był dostępny przez intranet - wewnętrzną sieć Centrum, a nawet przez kilka miesięcy pojawiał się na stronie Biblioteki CBK PAN. W listopadzie 2009 został zawieszony na ok. 2 tygodnie. Powrócił jako "Mini Przegląd Prasy" i przyjął obecną formę - listy artykułów wysyłanej mailem na skrzynki pocztowe. W międzyczasie zaczął "przyrastać". Z początkowych 30-40 artykułów zrobiło się szybko ponad 100, wobec czego nazwa przeglądu stała się w pewnym momencie nieadekwatna do jego zawartości. Dlatego 21 czerwca 2011 roku po raz pierwszy została użyta nazwa "Kosmiczny Przegląd Prasy".
"Przegląd" wykonywany jest codziennie - od poniedziałku do piątku (pod warunkiem, że jestem w pracy). Informacje z soboty i niedzieli ukazują się w wydaniu poniedziałkowym. Natomiast informacje z innych dni wolnych pojawiają się w pierwszym dniu roboczym. W przypadku mojej dłuższej nieobecności, informacje są uzupełniane - w miarę możliwości - w pierwszym wydaniu po powrocie do pracy.
Do kogo "Przegląd" jest skierowany?
W tej chwili z "Przeglądu" korzysta ponad 400 osób w kraju i są to głównie pracownicy naukowi, studenci i członkowie kół naukowych (przede wszystkim kierunków ścisłych czy technicznych), praktykanci oraz amatorzy, który żywo interesują się badaniem kosmosu. "Przegląd" dociera także do dziennikarzy i redaktorów portali internetowych zajmujących się kosmosem.
Czemu służy ten "Przegląd"?
Przede wszystkim jest źródłem informowania o najnowszych wydarzeniach dotyczących kosmosu. Można traktować go jako narzędzie pomocnicze, do którego zagląda się w wolnym czasie po to, aby szybko znaleźć ciekawe informacje i zaoszczędzić w ten sposób czas. Jest także "sygnałem" o tym, co dzieje się w dziedzinach związanych z szeroko rozumianym kosmosem.
Poza tym "Przegląd" może być doskonałym narzędziem dla osób zajmujących się popularyzacją wiedzy, gdyż pozwala zorientować się, jak wiedza naukowa dotycząca kosmosu propagowana jest przez dziennikarzy i jaki jest jej odbiór społeczny.
"Przegląd" w ramach działów (główny, seminaria, ciekawostki) nie jest podzielony tematycznie. Wykonanie go w formie listy publikacji zajmuje od 2 do 3 godzin codziennie. Podział tematyczny ułatwiłby jego czytanie, ale równocześnie wydłużyłby czas jego tworzenia.
Staram się, aby "przegląd" nie przekraczał 99 artykułów w części głównej - na ogół osiąga ok. 90 artykułów. Jedynie przeglądy łączone (poniedziałkowe lub pierwszy przegląd po mojej dłuższej nieobecności w pracy) mogą być nieco dłuższe.
Co zrobić, aby otrzymywać "Kosmiczny Przegląd Prasy"?
Gdyby zechcieli Państwo dopisać się do listy dystrybucyjnej "Przeglądu", to prosiłbym o napisanie do mnie maila na adres: biblio@cbk.waw.pl z krótkim komunikatem: "jestem zainteresowany/na dopisaniem do przeglądu". I ewentualnie podanie informacji, czym się Państwo zajmują, np.: pracownik naukowy, student, dziennikarz, astronom amator, itp. Umożliwi mi to zgrupowanie list dystrybucyjnych według określonych kategorii, co bywa pomocne, kiedy trzeba przesłać specjalną wiadomość do konkretnej grupy odbiorców
Wypisanie się z listy dystrybucyjnej jest równie łatwe. Wystarczy napisać: "proszę mnie skreślić z listy".
Gdyby jednak nie byli Państwo zainteresowany otrzymywaniem "Przeglądu", ale byli zainteresowany tym, co dzieje się w CBK PAN, to zapraszam na stronę główną CBK PAN oraz na facebooka CBK PAN.
Współpraca przy tworzeniu "Kosmicznego Przeglądu Prasy"
Kosmiczny Przegląd Prasy nie jest formą zamkniętą. Od swojego powstania ciągle ewoluuje i dostosowuje się do potrzeb odbiorców. Gdyby ktoś chciał przesyłać informacje o ważnych wydarzeniach dotyczących kosmosu, np. seminariach, konkursach, informacjach o pracy, stażach, praktykach, działalności studenckich kół naukowych, itp., to chętnie zamieszczę je w "Przeglądzie".
Paweł Zbigniew Grochowalski
Kierownik Biblioteki CBK PAN
.
Dziś po raz pierwszy została użyta nazwa "Kosmiczny Przegląd Prasy". Od czasu powstania we wrześniu 2008 roku "Przegląd" rozrósł się. Pojawił się dział: "Ciekawostki".
Aktualnie "przegląd" w postaci listy publikacji wraz z linkami do nich jest rozsyłany jedynie w postaci maila.